Hej bloggläsare

<
Nu bloggar jag på blogspot istället. Så spara www.johanstickar.se i dina favoriter!
Om det inte funkar finns jag också på http://johanstickar.blogspot.com
Jag har flyttat dit mina gratismönster också!!
Ha en bra dag.

yepsi

<
Jag håller på att byta bloggplattform för blogg.se krånglar alltid så jag måste skriva koder och sånt trams för det ska bli som jag vill.
Så det blir nog inte så mycket nytt förrän nästa vecka.
Adjö så länge.

Kaffe, cigg och lite stickning i solen... ...

<

img_4744 (MMS)

Kaffe, cigg och lite stickning i solen... Varmt och mysigt:) ha en bra påsk:)


Nu förstår jag

<
Jag hade superproblem med att gå ut hela dagen igår. Min kropp vägrade. Men nu förstår jag, för lite längre ner på gatan där jag bor hände detta..... Yey jag längtar ut i skogen idag:/
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12922180.ab

Poesk.

<
Nu är det påsk, 24 grader i solen och jag får inte kroppen att vilja gå ut idag. Jag sitter fast i sängen fortfarande även om jag sitter i soffan. Så det är mindre kul.
Något som är mer kul är att i slutet av maj kommer Kenneth hit! Alltså jag ska bli kattmappa igen! Jag är mer en mamma än pappa därav mappa.

Det ska bli så himla skojsigt. Den 3 maj ska jag åka och titta på honom. Vill ha hem honom nu:( Tror Tisemauen vill leka med honom. Eller sniffa och fräsa lite. Jag ska sticka matchande jultröjor så de kan vara fina nästa jul. I år ska jag sitta hemma HELT själv. Jag har velat göra det i så många år nu. Detta är mitt år. Ni ska bara veta hur mycket bra som hänt:) Jag är gravid.

Tisemauen har lampskärm på sig igen. Denna gången är det förmodligen för Tisfis blev stressad och rädd när de rev balkongerna. Vi var inte hemma när det hände. När katter är stressade kan de bli störda och klia sönder sig, och när såren läker kliar det ännu mer och de kliar sönder sig själva ännu mer. Så det blev tratt igen. Om det inte är läkt på tisdag nästa vecka får det bli en tripp till sjukan.
Denna bilden är bara så härlig. Det känns som han inte förstår vad som händer...
Kolla min tvålflaska!!! Det är en sköldpadda i den. I love!!
Jag hittade en rolig bild på mig i Ginas blogg. Även om jag börjar gå ner i vikt ser jag fortfarade ut som en köttbulle när jag sitter ner. Jag kör en egen variant av LFHC dieten eller vad det heter. Funkar kanon! Men innan sommaren ska jag inte se ut som en köttbulle längre.
Garnnystan jag håller i kommer ut på marknaden snart tror jag. Självklart kommer jag köpa upp alla nystan som finns. NYTT GAYGARN! hehehehehehehehehehehe
Glad Påsk på er, nu ska jag fortsätta med min diskångest.

Lite virkning

<
Jag virkar lite mormorsrutor för tillfället i nya Fame Trend. Det är roligt och blir fint.
Vad det hela ska bli får ni se senare:) Lite hemlig. hihihihi
Har jag tur så kommer min bästis hit idag och äter godis:)

Tisen i lampskärm

<

img_1279 (MMS)

Tisen i lampskärm


Åh neeeeeej

<
Mina kromtabletter är slut och jag känner hur sötsuget kryper fram och jag måste verkligen ha kakor och marsipan NU! Lite ballerinakex och dammsugare och lite glass med chokladsås. Lite choklad skulle absolut inte vara fel. Brownies och äpplepai och vaniljsås.
En stor påse lösgodis vill jag ha.
ÅH NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJ.

Allt blir så perfekt!!!!

<

img_9368 (MMS)

Allt blir så perfekt!!!!


Garnmässan är över

<
Det känns jättetråkigt. Jag hade så roligt. Och de verkade tycka om att jag satt och visade upp en garnnyhet och de fick testa lite. Det var så roligt att lära ut!!!
Nu vet jag att jag vill jobba med garn.
Om du har en garnbutik och behöver hjälp eller bara vill jobba med mig för jag är så fruktansvärt söt, maila mig på [email protected]

Tjejerna och männen på Marks & Kattens, ni är super!!!!!! Vi ses och stickar lite snart:)
Dessa är mina nya favoritfärger i fame trend:)

Garnmässa dag 1

<
Jag börjar med att skriva, alla som jobbar på Marks & Kattens som var med på mässan är världens trevligaste. Jag gillar dem jättemycket.
Idag visade jag upp ett nytt garn och hur man anväder det. Jag har sett en massa garnnyheter vilket ni inte får se förrän de hamnar i butikerna. Jag gillar allt. Precis allt jag såg. Jag såg dock inte Lotta från Torgstenen. Men det är en dag imorgon.
Jag är jättetacksam för jag har fått följa med på detta äventyr.
Det var dessutom jätteroligt av er som kom fram och sa att ni läser min blogg!!!
Jag är så slut i kropp och topp.
Men en sak ska jag tipsa er om!!!!
Marks & Kattens har en ny hemsida med ett idétorg. Där kan du lägga in möster du har gjort själv och sånt roligt.
Dessutom är det fina bilder på allt de har.
http://www.marks-kattens.se/

Torgstenen

<
Torgstenen har skapat en blogg nu. Och självklart finns där en tävling. Så gå in på deras blogg och var med och tävla. Du kan vinna "2 härvor av Tedman och Kvists garn "Extra Fine Merino Lace" i en härligt limegrön vårfärg lottas ut till två lyckliga vinnare."
http://torgstenen.blogspot.com/ och http://torgstenen.se

Filt

<
Jag sitter och dricker lite kaffe och stickar på min filt i Artesano Silk Embrace och tittar på tv. Strax ska Johantoan hoppa in i duschen och sedan göra sig snygg. Jag ska ju sitta och sticka på en mässa idag!!!!! Jag hoppas att det blir roligt idag. Det ska vara modevisning också! Massor av garn idag och imorgon helt enkelt. En bra helg!!!
Just de, kolla in min garnvägg!!! Den är snart full. Hahehi.
Jag stickar en "stor" variant av min babyfilt. denna --> http://johanstickar.se/2010/august/stickmonster-babyfilt.html

Marks & Kattens.

<
Igår var jag på M-Ks huvudkontor. Ni ska bara veta hur stort lagret är och hur mycket garn där finns. Man fick ont i magen av att bara se alla kartonger. Ett helt rum med Fame Trend garner, Hallå, Im in heaven.. Fick en tanke om att leta fram en stickmaskin och sticka lite tapeter så jag får ett riktigt fame trend hem!.

Imorgon ska jag sitta och sticka i ett mysigt litet hörn på en garnmässa här i Göteborg. Det ska bli superspännande och Lotta från Torgstenen kommer dit. Yey:)
Jag träffade även Gina, hennes blogg är http://stickverkstad.blogspot.com/ ni har säkert läst hennes blogg. Hon är en mästare på stickning och hon är hur trevlig som helst! Dessutom var det roligt att prata stickning med henne. För min man säger alltid "ja" och spelar på sitt tvspel. Haha.
Helgen kommer bli superbra!
Nu måste jag dock ta hand om Tisemauen som har blivit så fruktansvärt mammig.... AH LÅT MIG VARA i två minuter? Bara för Tisemau är jobbig idag lägger jag upp en bild på mig och min andra katt som är pappas fast min istället!


Nu har jag garn till hela mitt framtida li...

<

img_1038 (MMS)

Nu har jag garn till hela mitt framtida liv!!!


Filt

<
Jag ska sticka en filt i Artesano silk eller vad det nu heter. Blir fint.
Jag råkade även äta lite wienerbröd. hehe
Lite mer garnbutikkänsla i hemmet.

Färdigstickat

<
En fin kofta i Fame Trend. Den är superfin!


Yeah

<
Ska bara plugga lite till, sedan sticka ett litet tag. Sen ska jag gå och köpa en sdhckortläsare så jag kan lägga in bilder från min kamera. Så idag kommer det bra bilder på min kofta!! Yey.
över end ut.

Är du dum i höve?

<
Jag tittar på Plastik turisterna. En kraftig kvinna åkte till Thailand för att göra en bukplastik. Hon blev nekad en operation för hon hade för mycket fett. Hon hade inte bantat eller tränat innan. Herregud, man borde väl förstå att man måste göra något innan man gör en operation. Ändra sin kost, röra på sig mer och skippa allt skit.
Lite pinsamt. Googla bukplastik så får du reda på allt liksom?!?!
Jag blir irriterad.

Smartajohantoan!

<
9Jag gillar inte att ha garn överallt, utan jag vill ha allt på samma ställe så jag kan se vad jag har. Så jag slängde iväg några dvd åt ett annat håll och helt plötsligt har jag lite "garnaffärskänsla" i vardagsrummet. Jag tror allt mitt garn kommer hamna på väggen här hemma. Det blir ju så fint! Fast, då kanske jag inte vill använda garnet för det sitter så bra på väggen.
STUNNING!
Nu ska jag sticka lite och dricka en kopp kaffe + frullebulle innan jag ska ta tag i mitt pluggeri idag.

Kaffeläsk... Smakar cola...

<

img_1253 (MMS)

Kaffeläsk... Smakar cola...


Man kan väl undra varför jag alltid ska st...

<

img_4284 (MMS)

Man kan väl undra varför jag alltid ska sticka med så tunt garn som möjligt..... Har kommit en bra bit på sarektröjan!!!!


Hämtade precis ut ett paket med kassaste a...

<

img_9312 (MMS)

Hämtade precis ut ett paket med sarek-garn... Nu ska här stickas


Ligger och klappar kanelbullen och fundera...

<

img_9494 (MMS)

Ligger och klappar kanelbullen och funderar på att gå upp och göra lite kaffe kanske?  Konstverket i bakgrunden är gjord av Mari, vars hund vi passar.:)


Stickmönster: Rund halsduk i Manos Silk Blend.

<
Detta är en jätteskön och mjuk halsduk i det underbara garnet Manos Silk Blend.
Denna halsduk är väldigt lättstickad. Dessutom är den väldig snygg och passar både nu i vår och i höst. Till och med i vinter.

Garn: Manos silk blend
Garnåtgång: 2 härvor färg nr 7325
Stickor: nr 7

Mått: 30x75 cm


Mönster:

Lägg upp 52 m, sticka mosstickning (1rm, 1am och sedan stickar du alltid 1am ovanpå 1rm och 1am på 1rm)
Sticka tills halsduken mäter 150 cm, maska av löst.
Sy ihop båda ändarna.

FÄRDIG!

Mina mönster är gratis. Det är tillåtet att kopiera mina mönster/bilder som tillhör mönstret till din blogg. Men du måste länka direkt till min blogg och lämna en kommentar i min blogg, eller skicka ett mail och berätta att du använder mitt mönster. Lätt som en plätt!

Hittar du något fel i mönstret? Maila mig på [email protected]


Jag vaknade för en liten stund sedan av at...

<

img_9097 (MMS)

Jag vaknade för en liten stund sedan av att jag hade den värsta mardrömmen jag någonsin haft. Jag vill hem till Tisemauen för han är ensam för tillfället. Usch jag mår verkligen jättedåligt. Jag ska försöka somna om och vakna upp pigg och glad eller så sätter jag igång lite kaffe och pluggar. Håll utkik i min blogg ikväll. Jag ska lägga ut ett färdigt mönster jag är superduper nöjd med.  God morgon på er!


Mysvovve

<

img_8658 (MMS)

Mysvovve


garnköp

<
http://torgstenen.se har en avdelning med garn med extra priser. Här om dagen hade jag väldigt tråkigt, eller exakt 2011-04-04 18:15:58. Så jag hittade lite fint garn. Så det blev Sarek från Marks & Kattens. Köpte även ett mönster.
Om ni undrar varför jag babblar om torgis hela tiden beror det på att jag är väldigt nöjd med allt, leveranstider och även Lottisen är väldigt snäll.
Bilderna tillhör torgis!

Denna tröjan kommer bli perfekt till nästa vinter. Jag är även superförtjust i färgerna. Killen på bilden är väldigt fin också. Grrr

Hörde precis på radion att Astrid Lindgren ska finnas på 20lapparna. Hon är värd 1000lappen!

Nu är jag hundvakt åt kabelbullen... Hans ...

<

img_7301 (MMS)

Nu är jag hundvakt åt kabelbullen... Hans svans är så rolig:)


Amanda Lepore

<
Är lika vacker som vanligt, men nu är det över ett år sedan jag förbokade hennes album. Det kommer väl någongång i framtiden.
Det är nog fyra år sedan jag såg henne på gayfestivalen i Köpenhamn. Men fy vad skoj det var!!
Jag är så himla sugen på att skaffa dreads igen:/ Men det går tyvärr inte.. Här ser man även min fula tatuering som ska bort!

En ny vecka

<
Veckan började med att vår balkong är på väg att försvinna. Självklart ska den rivas och jag kan inte sitta ute i vårsolen. Det är ju så fint väder idag. Jag hoppas verkligen att det inte tar alldeles för lång tid att riva skiten.
Jag håller på att skriva färdigt min första inlämningsuppgift. Det går jättebra och jag är nöjd. Jag tror att distans funkar bra för mig. Så roligt, för jag hade värsta klumpen i magen över detta men nu går det kalas!

På onsdag ska jag förflytta mig till en fin lägenhet och en superfin hund och vara hundvakt i ett par dagar. Jag ska mysa med kanelbullen!:)
Nu ska jag fortsätta med plugget, ha det fint!

Vad rolig jag är!

<
Jag rotade igenom min kära macbook precis. Jag hittade två halvfärdiga stickmönster.
Vilken kick jag fick till att sticka färdigt allt nu. Hihi.
Hoppas ni har haft en bra helg.

Tisemauen är så fin!

<

img_0782 (MMS)

Tisemauen är så fin!


Godmorgon söndag

<
Fy vad jag mår illa idag. Förmodligen är jag gravid och har ett alienfoster i magen, han har svans och är grön.
I natt började jag på min första inlämningsuppgift. Studera är roligt om det ger mig något.

På tal om skolor. Jag har tänkt skriva detta i evigheter men nu har jag slutat på min förra skola och kan berätta lite varför jag hoppade av och bytade utbildning. Eller, det finns två anledningar till jag slutade. Den ena är att jag hittade rätt utbildning som jag ville ha, som kommer ge mig jobb snabbare..

Jag gick på en folkhögskola som drivs av Sveriges nykterhetsförbund eller något sånt. Så vi läste massa drogbahabla och sånt = knarkar man när man går på skolan åker man ut. Vi lärde oss blandannat om hur farligt knark och alkohol är. Vilket de flesta redan vet.

Nästan alla människor jag fastnade för visade sig hålla på med droger och helt plötsligt var det allt man hörde. VARJE gång jag trivs någonstans ska knark bli inblandad. Jag har förlorat mängder av vänner på grund av knark.
Jag hade klassfest en gång, vet ni hur det är att behöva säga till att man absolut inte får dra med knark hem till mig? Det känns helt fel.
När man väljer en skola som är antidroger på det viset tycker man att man ska slippa allt förbaskat trams med droger.

På förra skolan jag gick på var det samma sak. Droger hit och dit och lägg av liksom.

Jag säger inte att alla på skolan knarkar och skolan är väldigt bra, utan det är bara att jag alltid hamnar med folk som tror att "knark" inte är skadligt och sådär.
Knarkare är opålitliga och har problem.

Jag har inte haft drogproblem och är inte beroende av någonting förutom kaffe och kakor. Jag knarkar inte.
Men bara att få slippa allt prat om hur mycket man knarkade i helgen är så himla skönt.
Här med lovar jag, om jag någonsin pratar med någon om hur h*n knarkade här om dagen, tänker jag gå där ifrån och aldrig mer prata med den människan.


Jag vill inte ha knark i mitt liv.

Bajsrumpa också:( jag plockade upp alldele...

<

img_5421 (MMS)

Bajsrumpa också:( jag plockade upp alldeles för många maskor:( ser lite dumt ut... Fan också.. Bättre lycka nästa gång... Men koftan är klar!!!!! Nu ska jag plugga..


Tisemouse

<
Jag känner mig dålig över att ha gjort en vana med att stå och klappa Tis varje gång han ska äta. Så fort jag vaknar på morgonen så mjauar han på mig, för jag ska följa honom till köket och stå där..
Men vet ni hur mysigt det är att bara lyfta upp tisen och krama honom och gosa och gå mot köket, släppa ner honom och klappa honom i pannan (hansfavorit).
Nej, jag måste sluta med detta. Jag inbillar mig att han inte äter om inte jag står där.
Ska man analysera detta så kanske jag är rädd att förlora hans kärlek? Jag vet inte. MEN vet ni vad? Johan ska förmodligen jobba lite på en garnmässa!
Jag vet inte hur det blir än men blir det något kommer jag bli så jävla glad!
På tal om Tisemausen så ska vi skaffa en bebis till honom och oss. Ett syskon alltså, men jag känner mig väldigt tveksam till detta. Han har ju det ganska bra. Inte för han är så förtjust i mig hela tiden men han har ju min man också. Take on me, för jag behöver extra kärlek idag.
Jag var tvungen att testa babykoftan på Tius innan jag gav bort den!:)
Med rätt piller och rätt behandling kan man faktiskt må psykiskt bra, jag trodde faktiskt inte det. På första gången på säkert åtta år kan jag skratta och le på riktigt. Jag är lycklig på riktigt. Även om jag är litesmåtjock.
Over and out. Glöm inte bort att du är bra!

Har ni tänkt på att Tisemauen har hur många namn som helst, här kommer en lista på alla fina namn:
- Örjan (han heter det på pappret)
- Will (Min mans påhitt)
- Tisemauen (jag hörde det av en kompis och nu heter alla Tisemauen, råkade kalla min kompis barn tisemauen en gång.. Pinsamt)
- Tisefise (fisig katt)
- Tisemouse, något Michael kom på här om dagen
Nu kom jag inte på fler bara för det....

Koftan är "klar"

<
Detta känns bra och jag är nöjd. Jag har stickat halsresår och ska sticka knapphål och sådär sedan är den klar.
Den ska pressas lite också.
Min man har förlagt mitt minneskort till min kamera så det blir en halvdålig mobilbild som är väldigt blå-.- Ska ta bättre bilder nästa vecka:)

Väska

<
Jag är väldigt sugen på att sticka en sån här väska. Otovad.
Dessa två färger passar utmärkt! Behöver en väska tror jag. Men fy, jag har så mycket stickningar som samlar dammråttor:/ blä
Bilderna tillhör torgstenen.se

Alla delar är klara nu och jag känner mig ...

<

img_6187 (MMS)

Alla delar är klara nu och jag känner mig febrig:(


RSS 2.0